Navigácia

O účinkoch zázvoru a prírodných liekoch s prof. Bartůňkovou

20. 11. 2018 | Články
O účinkoch zázvoru a prírodných liekoch s prof. Bartůňkovou

Príroda je veľká chemické laboratórium

Odborníkom nemusíte prof. MUDr. Jiřinu Bartůňkovou, DrSc. predstavovať. Meno prednostky Ústavu imunológie 2. Lekárskej fakulty UK a FN Motol je totiž úzko späté s veľmi nádejným projektom novej liečby rakoviny pomocou vakcín na báze dendritických buniek, ktoré hrajú podstatnú úlohu v našej imunite a v rozpoznanie a likvidácii škodlivých patogénov. Od ambiciózneho projektu, ktorý v roku 1996 začala a viedla, si expertka na ľudskú imunitu odskočila k zázvoru, ktorého potenciál sa rozhodla využiť pri vývoji nového potravinového doplnku. "Je to taká moja hračka, ktorá vyplynula z každodennej praxe, kedy sa ma pacienti pýtajú, čo majú brať na imunitu," vysvetľuje lekárka. Aký je jej názor na prírodnú medicínu? Čím ju oslovil práve zázvor? A ktorým potravinovým doplnkom (ne)veria a prečo?

Veríte v prírodnú medicínu a jej produkty?

Myslím, že by sme nemali dávať hranicu medzi chemickou medicínu a prírodné lieky, pretože 90% liekov je na báze prírodných zlúčenín. Akurát už dnes nezvykajú vŕbové prútie, ale jednoducho prehltneme acylpyrín. Namiesto toho, aby sme vyrúbali desať tisov na jednu dávku docetaxelu (patrí medzi cytostatiká, teda látky, ktoré sa používajú na liečbu nádorových ochorení, napríklad rakoviny prsníka, pozn. redakcie), Radšej ju vyrobíme chemicky. Tým zároveň šetríme prírodu, pretože konkrétne užívanie docetaxelu viedlo k tomu, že bol v USA takmer vyhubený tis červený. Klasickou medicínu a prírodné lieky by som teda určite nestavala ako dva kontroverzné svety, príroda je jedna veľká chemické laboratórium.

Líši sa nejako taká prírodná liečivá látka od tej chemicky syntetizované?

Rozdiel je v tom, že chemicky vyrobené lieky obsahujú presne dané množstvo účinnej látky, zatiaľ čo v rastlinách sú aj tie vymedzené látky v kontexte komplexnej zmesi prírodných látok. Na druhej strane sa zdá, že práve v tom spočíva výhoda niektorých prírodných liekov. Účinok mnohých z nich totiž zaisťuje práve súčinnosť desiatok ďalších látok, na rozdiel od toho, keď z nich izolujeme len jednu konkrétnu chemikáliu. Lenže u väčšiny prírodných produktov je zásadný problém v dávkovaní. Uvaríte Ak si čaj z podbeľa, bude v ňom účinných látok naozaj len minimum. To platí aj o prírodných produktoch v podobe potravinových doplnkov. Obsah účinných látok je napospol veľmi nízky a človek by ich musel zjesť celú krabicu naraz, aby do seba dostal "farmakologickú" dávku konkrétnej účinnej látky.

Takže k potravinovým doplnkom ste skôr skeptická?

Ak v nich skutočne "niečo je", v ich účinok verím. Je ale otázkou, či tie, ktoré sú na trhu, sú skutočne tým, za čo sa vydávajú. V roku 2015 sa v USA uskutočnila štúdie, ktorá ukázala, že takmer 80% potravinových doplnkov na trhu neobsahuje tie látky, ktoré sú na obale deklarované. To je tiež jeden z dôvodov, prečo som sa pustila do vývoja zázvorových kapsúl.

V účinky ktorých konkrétnych potravinových doplnkov na báze prírodných látok vy osobne veríte?

Je ich celý rad. Náhodne ginkgo biloba  sa užíva na zlepšenie prekrvenia, ďalej preparáty na báze rutinu z gaštanu, ktoré majú pozitívny vplyv na spevnenie ciev. Skôr išlo o registrovaný liek, ktorý ale pred rokmi rovnako ako napr. Vitamín D, prešiel do formy potravinových doplnkov. Farmaceutické firmy totiž zistili, že ak sú niektoré látky pri bežnom používaní bezpečné, je jednoduchšie ich mať registrované pod potravinovými doplnkami než pod lieky, pretože aj udržiavanie liekovej registrácie stojí veľa peňazí.

Vy sama nejaké doplnky užívate?

Áno, ak mám informácie, že sú z kvalitného zdroja. Momentálne tak viac ako rok pravidelne beriem práve zázvorové kapsuly Eligin ,na ich vývoji som tiež prispela. A musím povedať, že sa cítim veľmi dobre. Prakticky sa mi vyhýbajú infekcie, nebolia ma kĺby. A hlavne viem, čo v nich je.

A čo vaši pacienti? Nestálo by za to si účinnosť overiť priamo na nich? 

Mám to v pláne, ale skôr len tak pre seba, nie v rámci nejakého seriózneho výskumu. Postupne si tieto informácie zbieram a akúsi spätnú väzbu už mám od prvých pacientov, ktorým som vlani na jeseň venovala prvé testovacie vzorky. Išlo o pacientov, u ktorých sme vylúčili dostupnými prostriedkami poruchu imunity, ktorá sa dá liečiť "klasickým" spôsobom, napriek tomu si sťažovali na časté infekcie alebo ľahšie formy alergií. Väčšina hlási, že pri užívaní zázvorových kapsúl prakticky neochoreli . Ale nezabudnime, že existuje placebo efekt. Ak nemáte klasickú kontrolovanú klinickú štúdiu, nemožno robiť žiadne závery.

Ako sa lekárka, ktorá sa významne podieľa na zrode veľmi sofistikovanej a nádejnej novej  metóde boja s rakovinou, dostane k vývoju potravinového doplnku na báze zázvoru?

Okrem vedeckej práce, ktorá zahŕňa výskum protinádorovej imunity, som klinickým imunológom a alergológom. Mám v ambulancii rad pacientov, ktorí trpia opakovanými infekciami, a pritom u nich nenájdeme závažnejšie poruchu imunity, ktoré by sa dali liečiť "modernou" medicínou. A  potom sa nás pýtajú, čo teda majú užívať. Práve kvôli pochybnostiam o kvalite rôznych potravinových doplnkov som si hovorila, že by nebolo zlé mať aspoň jeden, za ktorý sa môžeme zaručiť. Liečivé účinky rastlín študujem dlhodobo a zázvor mi v tomto kontexte vyšiel ako najzaujímavejší. Je to len taká moja "hračka", ktorá skrátka vyplynula z každodennej praxe. Ale tiež reakcia na to, keď som zistila v rámci vývoja našich protinádorových vakcín, ako je vývoj liekov zložitý, drahý a dlhý.

S tým máte, povedala by som, bohatú skúsenosť, v rámci projektu nádorových vakcín na báze dendritických buniek (časť bielych krviniek, pozn. redakcie), Ktorý vediete od roku 1996.

Začínali sme v čase, keď táto metóda bola považovaná za liečebný postup. Takže by podobne ako napríklad transplantácie orgánov alebo kostnej drene mohla byť zavedená do lekárskej praxe bez ďalších prekážok. Lenže v roku 2002 sa menila európska legislatíva a naša protinádorová vakcína z dendritických buniek sa dostala do kategórie liekov a vývoj začal spadať pod zákon o liečive. V praxi to znamená výrobu v superčistých priestoroch podľa zásad správnej výrobnej praxe, klinický vývoj od fázy I do potvrdzovacej fázy III podľa regulí GCP (good clinical practice, teda štandardy pre správnu klinickú prax, pozn. redakcie). A až potom registrácia, úhrada a liečenie pacientov. To je vývoj, ktorý stojí stovky miliónov korún. V tej dobe sme ale boli s metodikou relatívne ďaleko, tak sa nám to nechcelo úplne vzdať. Podriadili sme sa legislatíve, vybudovali sme s podporou Fakultnej nemocnice v Motole superčisté priestory, vypracovali metre papierovej dokumentácie, na základe ktorej nám ŠÚKL (Štátny ústav pre kontrolu liečiv) schválil štúdiu fázy I, zohnali sme financovanie pomocou grantových peňazí, to všetko preto, aby sme mohli legálne vakcínu aplikovať pacientom. A táto naša cieľavedomosť nakoniec zaujala aj investorov, ktorí prevzali ďalší vývoj tejto vakcíny. Ale to je už iná kapitola.

Ktorá však stále nie je uzavretá, pretože klinické štúdie ešte nie sú pri konci. Nie sú pre Vás tieto zázvorové kapsuly iba letmou odbočkou k niečomu, čo prináša okamžitý výsledok? 

Máte úplnú pravdu. Ďalší dôvod, prečo som sa obrátila k potravinovým doplnkom, bola nákladnosť a zdĺhavosť vývoja liekov. Tiež som sa začala pozerať na vývoj liekov z ekonomického pohľadu: farmaceutická firma, ktorá vyvíja liek podľa súčasných legislatívnych požiadaviek, chce samozrejme finančnú návratnosť tej príšernej počiatočnej investície. A tá je spojená okrem iného s patentami. Musí teda vyvíjať liek, ktorý má patentovú ochranu, aby to zaručilo určitú exkluzivitu a finančnú návratnosť. Ale vyvíjať liek na báze  teda tak, aby obsahoval komplex všetkých účinných látok? To sa nedá patentovať, a teda sa to nikomu neoplatí, aj keby to bolo akokoľvek účinné. A tak som si povedala, že nájdem rastlinu, ktorá má bezpečnostné označenia GRAS, čo znamená "bezpečný", a pritom bude mať nejaký vplyv na imunitu. Z možných kandidátov mi zázvor vyšiel ako najlepší.

Nie je vývoj zázvorových kapsúl len "nosenie dreva do lesa"? Veď podobných preparátov bude na trhu asi viacero. 

Pri vývoji sme si urobili rešerš, čo je na trhu k dispozícii. A napodiv prinajmenšom na českom trhu nebolo prakticky nič. Na Alibabe alebo na Amazone (celosvetové internetové obchody, pozn. redakcie) si zázvorových prípravkov môžete kúpiť niekoľko. Ale o ich kvalite nič nevieme. O tom našom áno. Vieme čo obsahuje a koľko toho tam je. Neznamená to, že iné potravinové doplnky nie sú kvalitné. Ja len neviem, ktoré to sú. Ak by ste totiž chcela porovnať účinnosť rôznych prípravkov, takto zase znamená nájsť vhodnú indikáciu, stanoviť vhodné dávkovanie, osloviť stovky pacientov, ktorých by bolo potrebné sledovať, a na záver všetko vyhodnotiť. A stovky miliónov sú fuč. Prečo by to niekto robil?

S vývojom zázvorových kapsúl vám pomáhali kolegovia z Výskumného ústavu potravinárskeho. Vaša spolupráca vraj ale začala oveľa skôr ...

To je pravda. Prispeli k vylepšeniu našej vakcíny. Inšpirovali nás k novej metóde zabíjanie nádorových buniek, ktorými "kŕmime" dendritické bunky, a to vysokým vodným tlakom, ktorý sa používa na sterilizáciu zeleniny a džúsov. Vyskúšali sme tlak miesto UV žiarenia, ktoré sme na usmrtenie nádorových buniek používali do tej doby, a ukázalo sa, že táto nová metóda je vhodnejšia. Nádorové bunky totiž umierajú tzv. imunogénnou bunkovou  smrťou, čo znamená, že sa imunitnému systému viac zviditeľní a on ich potom môže lepšie rozpoznať a vysporiadať sa s nimi. S "potravinármi" sme teda v dlhodobom kontakte. Vedela som, že vyvíjali chmeľové prípravky, lignany zo smreku, takže raz prišla reč aj na zázvor. A dohodli sme sa, že sa na neho vrhneme spoločne. Najprv sme skúšali výživy, ale tie okrem mňa nikomu nechutili a k ​​tomu boli moc výrobno drahé. Spolu s ing. Vokurkom  z komerčnej firmy sme sa potom orientovali na sušený zázvor, ktorý by sa dal "schovať" do kapsúl. Zorganizovali sme dovoz rôznych druhov vzoriek a pracovníci Akadémie vied v Českých Budějoviciach nám pomohli sa stanovením účinných látok. Vykonali celý rad analýz zázvorových odnoží z Ázie a Afriky. Ing. Vokurka potom celý projekt dotiahol až do formy potravinového doplnku a jeho uvedenie na trh.

Rovnako  si hovorím: prečo práve zázvor? Nič proti nemu, sama ho mám rada, ale adeptov by bola celá rada. Hovoríte o liečebnom efekte rakytníku, ženšenu, svojho času bola veľmi populárna echinacea a dalo by sa pokračovať. Prečo teda práve on?

Máte pravdu, kandidátov je viac. Človek ale nemôže robiť všetko. Zázvor je rastlina, ktorá sa používa viac ako 2 000 rokov vo východnej medicíne, takže si vedci povedali, že na nej asi niečo bude. Vďaka tomu je o tom a o účinných látkach v nej asi najviac vedeckých publikácií. Na základe toho som sa rozhodla aj ja. A tiež preto, že mi chutí, rovnako ako vám a rádovo ďalším ľuďom

Nie práve, zázvor chutí veľkému počtu ľudí. Lenže keď ho prehltnete v podobe tabletiek, ten chuťový vnem sa pripravuje. Alebo sa mýlim?

Je pravda, že zázvorový prášok je obalený  špeciálnou  kapsulou. Takto sa môže po vypití rozpustiť až do čreva a tak sa môže vyhnúť jeho horúčkovitému účinku v očnej alebo žalúdkovej tepne, ktorá nie každému robí dobre. Kto má ale typickú pálivú chuť zázvoru naopak rád, môže obsah kapsle vypiť a použiť extrakt samostatne, napríklad ako koktail. A naviac nemusíte šúpať, strúhať, lúhovať ... To mi pri zázvore vždy zdržovalo a otravovalo.

Látky, ktoré sú v prípade najznámejších šľachtení, sú 6-gingerol a 6-shogaol. Čo sú zač?

Rastlinné polyfenoly, látky, ktoré sú zodpovedné za pálčivú chuť zázvoru. Všeobecne sa tvrdí, že práve pevné látky, teda napríklad v čiernom korení alebo v paprike, majú pozitívny účinok na zdravie.

Ako konkrétne tieto látky fungujú? Hovorí sa o pozitívnom účinku na imunitu. Pod tým si môžete predstaviť lepšiu obranyschopnosť proti bežným chorobám, ako je ochorenie, nádcha alebo vírus. Čo ďalej dokáže?

Gingeroly a shaogaly ovplyvňujú v bunke celý rad metabolických pochodov. Z experimentálnych dôkazov vieme, že fungujú podobne ako napríklad nesteroidné antireumatiká, ale aj brufén, ale tiež ako kinázové inhibítory, používané ako biologické liečenie niektorých nádorov. Alebo ako inhibítory receptorov spôsobujúcich zvracanie. Preto sa používajú u kinetóz, vrátane morských chorôb, ale aj k zlepšeniu nauzey (nevoľnosti) a zvracaniu pri chemoterapii nádorových ochorení - odporúčajú to aj v renomovaných amerických nemocniciach. Jedna štúdia u ľudí preukázala pozitívny vplyv na zníženie príznakov alergickej hnačky, porovnateľná s používaním bežnými antihistaminikami. Takže mechanizmus účinku látok v zázvore je komplexný a závisí od usporiadania pokusu, dávky a mnohých ďalších faktorov. Asi najdôležitejším účinkom sú však protizápalové a antioxidačné účinky, čím sa zázvor podieľa na antineopatickom mechanizme, pretože chronický zápal môže prispieť k rozvoju nádorových ochorení.

Takže dlhodobá konzumácia zázvoru môže mať aj protinádorový efekt?

Teoreticky, prakticky sa dá dať ťažko overiť, či táto účinnosť u ľudí je na úrovni špekulácii, pretože žiadne takéto štúdie neboli vykonané. Naopak u zvierat je možné, že štúdie u myšieho modelu karcinómu prostaty preukázali, že hlavné gelové komponenty - gingeroly a shogaoly, ktoré boli testované jednotlivo - majú určitý účinok na zmiernenie nádorového rastu. Ich účinok je podstatne menší ako extrakt z celého zázvoru, ktorý obsahuje sto chemických zlúčenín. Je jedným z dôkazov, že izolované produkty nemusia byť tak účinné ako celé komplexy rastlín. Akú dávku môže mať tento účinok u ľudí, nie je úplne zrejmé z nedostatku klinických štúdií. Ďalej sa uvádza, že protizápalové účinky zázvoru by mali prispieť k retardácii artrózy, ale aj k ateroskleróze, Alzheimerovej chorobe, typu 2 diabetes a tak ďalej. Ale dôležitý je tu ten podmiňovací spôsob "mali by", čiže počítať s tým iba teoreticky. Existujú štúdiá u zvierat, ale relevantné klinické štúdie u ľudí sú veľmi malé. Pretože ich nikto nezaplatí.

Môžete podľa toho, čo o zázvore vieťe, povedať, či sú jeho účinky skôr preventívne alebo i liečivé?

Zdá sa, že u týchto komplexných látok rastlinného pôvodu je preventívna činnosť asi najdôležitejšia. Ale znova – nemáme žiadne štúdie. Predstavte si, že budete chcieť preukázať, že užívaním zázvoru predchádzate Alzheimerovej chorobe. Nebudete potrebovať tisíc osôb, desiatky rokov a miliardy korún. Myslíte, že sa takáto štúdia niekedy zrealizovala?

Hádam, že nie. Prečo ale vlastne jesť zázvorové tobolky, keď si môžem kúpiť zázvor čerstvý?

A to je práve ono: otestovali sme celý rad zázvorov z rôznych supermarketov i z mnohých ďalších zdrojov z celého sveta. Obsah účinných látok sa mení s odrodou, dobou ich skladovania, skladovaním a ďalšími faktormi. Čaj, ktorý si v júni vyrobíte zo zázvoru z jedného obchodu, bude mať úplne rozdielny obsah účinných látok ako ten, ktorý si v zime kúpite v tej istej alebo inej predajni. Pretože sme chceli mať pod kontrolou obsah účinných látok, vybrali sme pre naše kapsule jednu odrodu, ktorá mala najvyššie obsahy shogaolov a gingerolov.

Odkiaľ je ten "váš" zázvor?

Od dodávateľa z Indonézie, ktorý pestuje v bio kvalite a v podmienkach ekologického poľnohospodárstva.

Takže eko a bio kvalita má prípadne vplyv aj na množstvo účinných látok?

Táto účinnosť sa ukázala ako najvhodnejšia, ale eko ani bio kvalita nemá vplyv priamo na obsah účinných látok. Skôr nám išlo o obsah chemických látok znečisťujúcich prostredie. Chceli by sme získať čistý produkt, ktorý neobsahuje pesticídy a herbicídy alebo ťažké kovy, ktoré by sme potom užívali spolu s potravinovým doplnkom.

Zistilo sa, že ani vysoký obsah účinných látok v podzemku sám o sebe nie je dostačujúci a je potrebné upraviť zázvor vhodným spôsobom. Ako?

V princípu ide o to, že keď rastliny vystavia určitému stresovému podnetu, zmení obsah účinných látok. Takýchto podnetov môže byť celá rada, ale ja by som to zúžila na to, že zázvor jednoducho musíš zahriať, aby v ňom obsah shogaolov vzrástol. Preto tiež nemá cenu jesť zázvor len tak nastrúhaný "za surova", ale je potrebné ho aspoň preliať horúcou vodou. V tomto prípade je teda stresovým podnetom zahrievanie, inokedy to môže byť pridanie oxidačných činidiel a podobne.

Je možné ,to so zázvorom ľudovo povedané prehnať? Na internete som sa dozvedel, že v suchej forme by sme nemali denne prekročiť dávku jedného gramu a čerstvého zázvoru si môžeme dovoliť maximálne štyri gramy ....

Toto kedysi niekto napísal na internete a od tej doby sa to opisuje stále dokola, ale k tomuto tvrdeniu som nenašla spoľahlivý zdroj. Individuálna znášanlivosť je rôzna, niekto jednoducho nemá túto pálivú chuť rád, a ak mu vadí aj paprika, možno mu nebude robiť dobre ani zázvor. Pokiaľ sa ale bavíme o bezpečnosti užívania, tak klinické štúdie u ľudí preukázali, že sa zázvor a jeho účinné látky v tele neakumulujú. To znamená, že dlhodobé podávanie je bezpečné. Počas 40 týždňov sa nevykazovali žiadne vedľajšie účinky u zdravých dobrovoľníkov, rovnako ako dávka 40 g vareného kandizovaného zázvoru po dobu 2 týždňov nemala vedľajšie účinky a neovplyvňovala funkciu krvných doštičiek. U krys nemalo 13 týždňové podávanie 500 mg / kg zázvorového oleja žiadne toxické účinky. Podobne bez toxického efektu bolo podávanie alkoholového extraktu zo zázvoru počas 30 dní denne alebo obden až do dávky 5 000 mg / kg. To je len zlomok štúdií, na základe ktorých americká FDA (Úrad pre kontrolu potravín a liečiv, pozn. redakcie) Považuje zázvor za bezpečný.

Keď sme pri internetových dezinformáciach, čo je pravdy na tom, že diabetici by sa konzumácii mali vyhnúť?

Nič. Naopak existujú štúdie, ktoré ukazujú, že užívanie rôznych zázvorových doplnkov u diabetikov 2. typu (teda pacientov, ktorí väčšinou nepotrebujú inzulin) zlepšuje metabolizmus aj poškodenie ciev, ktoré je s týmto ochorením často spojené. Upravuje totiž hladinu cukru a tukov v krvi, čo vedie k ochrane ciev pred dlhodobými dôsledkami tohoto typu diabetu.

Nechystáte si popri zázvorových kapsulách zaobstarať nejakú ďalšiu „hračku“, na báze inej rastliny alebo byliny?

Zatiaľ nie. Píšem učebnicu imunológie pro praktických lekárov a s mojimi spolupracovníkmi sa snažíme vyvinúť ďalšiu formu imunoterapie. A okrem toho si užívam vnúčatá.

 

Autorka: Silvie Králová 

Rozhovor byl zveřejněn v týdeníku TÉMA č. 36/2018.