Múzeum

Kittelův dom v obci Krásná

Jan Josef Antonín Eleazar Kittel sa narodil 3. februára 1704 v Šumburku (dnes Krásna), v horskej dedinke na pomedzí Jizerských hôr a Krkonôš. Vo svojich 23 rokoch sa oženil s Annou Máriou Güntherovou, s ktorou priviedli na svet 11 detí. Pochádzal z rozvetvenej rodiny s dlhou ranhojičskou tradíciou. Pravdepodobne neštudoval lekárstvo na žiadnej univerzite, všeobecne sa ale mieni, že mal aprobáciu vojenského ranhojiča a chirurga. Dosahoval fenomenálnych úspechov v uzdravovaní. Liečil nielen šľachtu v ďalekej Prahe či Viedni, ale sa staral aj o chudobných chorých v širokom okolí Jizerských hôr a Krkonôš. Poznal a dokonale využíval liečivú silu byliniek, vodoliečbu, diagnostikoval tiež na základe rozboru moču. Neskôr, vďaka snaživému štúdiu, praktikoval aj zložité chirurgické zákroky (napríklad očné operácie).

Máloktorá postava je opradená toľkými mýtmi a povesťami ako J. J. A. E. Kittel (1704-1783). Práve jeho úspechy, sláva a majetok dali podnet k mnohým faustovským legendám. Traduje sa v nich, že upísal Diablovi svoju dušu výmenou za to, že bude schopný vyliečiť akúkoľvek chorobu. Doktor mal dostať bylinu "Všehoj" (vr. Inštrukcií, ako si ju každý rok znovu zaobstarať), čarovný plášť, na ktorom sa dalo lietať a sľub pekelnej úslužnosti zložený Diablom na čarovnú knihu "Pekelná zaklínadla". Zmluva bola vraj uzatvorená na štyridsať rokov a po túto dobu vládol Kittel plnou silou nad temnými posluhovačmi. Avšak potom mal prepadnúť peklu.

V štyridsiatych rokoch osemnásteho storočia nechal vybudovať svoje obrovské a tajomné sídlo nazývané Burk (tj. Hrad). Medzi ľuďmi sa šírili prvé povesti, podľa ktorých financoval túto stavbu z peňazí od Diabla. V poschodovom zrubovov dome mal lekáreň, izby pre pacientov, pracovňu a údajne tiež pitevňu a miestnosť s ľudskými kostrami a knihami, čím sa nechali inšpirovať tvorcovia expozície. (V súčasnosti prechádza Burk veľkou rekonštrukciou. Nová strecha a obvodový plášť ho zachránili od istého zrútenia a teraz sa postupne pracuje na vnútorných priestoroch.)

V roku 1756 zahájil doktor neďaleko od Burku stavbu filiálneho kostola, ktorú sám financoval. Podľa jedných tým prejavoval vďačnosť Bohu za záchranu z mrazivých labských vĺn, v ktorých sa v roku 1738 takmer utopil, podľa druhých sa obával blížiacej sa smrti, teda či bude jeho duša následne naveky zatratená v plameňoch pekelných a alebo velebená v nebeských výšinách, ako popisuje povesť "Kohútie znamenie". Kostol bol vysvätený v roku 1760, o dva roky neskôr boli do tzv. Svätých schodov uložené ostatky svätých a po ďalších jedenástich rokoch bola dostavaná tiež veža. Filip Jakub, ôsmy z detí Kittelových, sa v roku 1783 stal na prianie svojho otca prvým šumburským farárom, čo môže opäť dokazovať, opierajúc sa o legendy, že sa doktor Kittel všemožnými prostriedkami snažil vyviaznúť zo zmluvy s Diablom.

Dnes už zrejme nerozlíšime skutočnosť od mýtov, ale nech už bola akákoľvek, nedá sa J. J. A. Kittelovi uprieť jeho ohromný prínos celému kraju. Svojou dobrotivosťou a čistotou úmyslov sa stal inšpiráciou pre niekoľko generácií ľudí. A práve preto vznikla idea vytvoriť miesto, Kittelovo múzeum, kde jeho odkaz bude žiť ďalej, aj viac ako 220 rokov po jeho smrti *). Kittelovo múzeum bolo takto prevádzkované do roku 2018 spoločnosťou Kitl v obci Krásna, kedy bola činnosť múzea ukončená.

*) Kittelovho žena Anna Marie zomrela 20. augusta 1782. Necelé tri mesiace pred jeho osemdesiatymi narodeninami, 16. novembra 1783, sa Šumburk rozlúčil aj s veľmi známym doktorom.

 

Kittelův dom zvaný Burk

V priebehu augusta 2019 sa na Pěnčín v obci Krásna otvorí Kittelův dom, prezývaný Burk. Jedná sa o jednu z najväčších dreveníc v Čechách z polovice 18. storočia, ktoré v minulosti hrozila totálnej skaza. Našťastie sa jeho obnovenia podarilo. Do priestorov Burku by sa mala presťahovať aj expozícia pôvodného Kittelovho múzea, ktoré bolo prevádzkované spoločnosťou Kitl do jesene roku 2018. O detailoch Vás budeme informovať.