Doprava zadarmo nad 50 €Všetko čerstvé a skladom

Syrob Bazový 5 l

Syrob Bazový 5 l

Vynikajúci hustý sirup z ručne zbieraných čerstvých kvetov bazy čiernej. Kvety sú pestované v BIO ekologickom hospodárstve. Sirup je balený v 5 litrovom gastrobalení bag-in-box.

Kategória Kitl Syrob
Skladom
44,95 EUR
8,99 EUR / 1 l

Popis

Kitl Syrob Bazový 5 l

Poctivý hustý sirup z ručne zbieraných čerstvých kvetov bazy čiernej. Kvety sú z vlastných BIO odrodových kríkov. Je bohatý na látky aromatické aj zdraviu prospešné. Je skvelý pre prípravu osviežujúcich domácich limonád. Zaliaty horúcou vodou a ozdobený kúskom jabĺčka a klinčekmi, ho môžete vychutnať ako skvelý horúci nápoj.

Kitl Syrob pripravujeme z čerstvých kvetov bazy čiernej v BIO kvalite. K výrobe používame čerstvé kvety, ktoré spracovávame za studena.

Sad vedieme v režime BIO preto, aby sa do finálneho sirupu nedostala chémie používaná na ošetrovanie rastlín v konvenčnom poľnohospodárstve

Naša receptúra ​​výroby béžového Syrobu je podobná tej, akú po generácie používajú mamičky a babičky na výrobu domácej bazové šťavy.

Aby sme si zaistili dostatok kvalitných bazových kvetov, založili sme si v spolupráci s Výskumným a šľachtiteľským ústavom ovocnářským Holovousy vlastnú sád vyšľachtených odrodových bazy.

Kitl Syrob Bazový získal na štyridsiatom ročníku výstavy Zem živiteľka 2013 hlavnú cenu veľtrhu "Zlatý klas s kytičkou".

 

Rozbor vodného bazové macerátu, ktorý vykonalo pracovisko Akadémie vied ČR, preukázal:

  • prítomnosť rutinu, kyseliny chlorogenové a jej izoméru
  • rutín má veľmi silné antioxidačné vlastnosti, pôsobí priaznivo na stenu žíl a krvných vlásočníc
  • u kyseliny chlorogenové bola objavená výrazná protinádorová aktivita a zaznamenané sú tiež významné antioxidačné účinky
  • komplex fenolových zlúčenín obsiahnutý v kvetoch bazy predstavuje látky účinné pri liečbe chrípky a prechladnutia

 

Ostatné informácie:

Zloženie: cukor, vodný macerát kvetov bazy čiernej* (Sambucus nigra L., 10 %), extrakt z bazového kvetu, vitamín C (20 mg v 100 ml sirupu je 25 % NRV), regulátor kyslosti: kyselina citrónová, konzervant: sorban draselný. (NRV = referenčné výživové hodnoty).

* z ekologického poľnohospodárstva

Dávkovanie: Pre prípravu domácich limonád rieďte najlepšie s kvalitnou vodou v pomere 1:10, pre prípravu horúcich nápojov v pomere 1:8.

Skladujte v chlade a na tmavom mieste. Bylinné výťažky môžu sedimentovať, prípadný zákal alebo pena nie sú na závadu, súvisia s tým, že výrobok je prírodného pôvodu. Pred upotrebením potrepať. Po otvorení uchovajte v chlade a spotrebujte do 30 dní. Balené v ochrannej atmosfére dusíka.

Informácie pre diabetikov: výrobok je možné v obmedzenom množstve a po konzultácii s lekárom užívať diabetikov 1. i 2. typu, musí sa ale započítať do denného príjmu energie.

Výrobok obsahuje v 100 ml: energetická hodnota 1476 kJ/347 kcal, tuky < 0,1 g, z toho nasýtené mastné kyseliny < 0,1 g, sacharidy 87 g, z toho cukry 87 g, bielkoviny < 1 g, soľ < 0,1 g.

 

O čiernom bazy

"Kde v dome bazový a lipový kvet, harmanček a hadiu korenia, tam nie je bolesť, tam nie je Mrena."

Bez čierny, v miestnom nárečí černobejlí, baza, psie bez, smradľavý bez, smradinky či kozičky, patril medzi najobľúbenejšie a najznámejšie liečivé rastliny. Hoci nevyniká krásou či vôňou, požíval medzi ľuďmi veľkej vážnosti a bola mu pripisovaná čarovná moc. Vo dedinskom prostredí bol nazývaný sedliackou lekárňou.

Od stredoveku bol opradený množstvom povier, podľa ktorých v ňom sídlili duchovia, ktorí sa pomstil za zlo, ktoré bolo spáchané v okolí ich kríky. Preto sa bez čierny často vysadzoval okolo chalúp a stodôl. Nosenie bazy pri sebe chránilo pred zlom a negatívnymi silami všetkého druhu. Svadobčanom čierny bez prinášal šťastie. Tehotné ženy mali bozkávať bazový krík, aby zabezpečili dieťatku šťastnú budúcnosť. Baza položená vedľa vankúše prinášala pokojný spánok. Krížik z bazového dreva sa dával do rakvy zomrelým, béžovou prútikom sa brala miera na rakvu. Čierny bez tiež chránil pred ohňom, chorobami a zlými kúzlami. Ak niekto porazil čierny bez, bez zasadil nový, čakala ho veľká smola.

Plody bazy sa používali na tíšenie bolesti nervového pôvodu. Pomáhali pri zápaloch nervov, na zníženie krvného tlaku, v surovom stave sa používali ako slabý preháňavý prostriedok. Mladé lístky zmiešané

s jačmennou múkou liečili popáleniny. Práškom z rozomletých suchých listov sa zastavovalo krvácanie z nosa. Kvety bazy sa nakladali do octu, medu a cukru na výrobu ochutených a liečivých sladidiel a sirupov. Sirup sa užíval ako liek pri žalúdočných, nervových a reumatických bolestiach.

Text je z knihy Vladimíry Jakouběové "Z babičkinej záhradky do Dědova sklípku", ktorej vydanie sme sponzorsky podporili.